Home Uncategorized A ju ndihmon vërtet lëngu i kumbullës për kapsllëk?

A ju ndihmon vërtet lëngu i kumbullës për kapsllëk?

Kapsllëku mund të jetë një irritim i vërtetë, por marrja e masave të thjeshta dhe të duhura në të vërtetë mund të zvogëlojë shqetësimin tuaj të tretjes.

Në përputhje me ato që mund të keni dëgjuar, ekspertët thonë se lëngu i kumbullës funksionon vërtet.

Kapsllëku mund të ndodhë për shumë arsye, duke përfshirë një dietë të dobët, ilaçe të caktuara, gjendje shëndetësore që ndikojnë në sistemin nervor, sëmundje, baktere të zorrëve të çekuilibruara dhe dehidrim.

Për fat të mirë, marrja e më shumë ushqyesve të duhur dhe enzimave ndihmëse të tretjes në dietën tuaj mund të ndihmojnë të kujdeseni për këtë problem.

Kur është fjala për lëngun e kumbullave për kapsllëk, ekziston një përbërës kryesor që është përgjegjës për përfitimet e tij – sorbitol.

Sorbitoli është një alkool sheqeri që tregohet se ndihmon në zbutjen e jashtëqitjeve, duke i bërë ato më të lehtë të kalojnë përmes traktit digjestiv.

Sorbitoli ka një efekt të butë qetësues, kështu që ju ndoshta do të vini re lëvizje më të shpeshta, më të lehta të zorrëve sapo të filloni të pini lëng të kumbullave.

Filloni të pini 60 deri në 120 mililitra lëng çdo ditë, duke e rritur ngadalë deri në 240 mililitra.

Nëse vini re se gjendja juaj nuk po përmirësohet ose jeni duke luftuar me lëvizje të dhimbshme të zorrëve, ngërçe abdominale, gjak në jashtëqitje ose humbje të shpejtë të peshës, bëni një takim me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur pasi ndërhyrjet shtesë mund të jenë të nevojshme.

The post A ju ndihmon vërtet lëngu i kumbullës për kapsllëk? appeared first on Keshilla.NET.