Home \ Aktuale

Aktuale

NAMAZI I XHUMASË

Allahu ka obliguar ditën e xhuma (të premte), në kohën e namazit të drekës, njërin prej riteve më madhështorë dhe më obligativ të Islamit. Në të muslimanët tubohen një herë në javë, dëgjojnë këshilla e orientime që i paraqet imami i xhumasë e më pas falin namazin e xhumasë. Vlera e …

Read More »

Moti për sot

Në vendin tonë sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Gjatë së mërkurës në vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se temperaturat minimale sot do ë lëvizin ndërmjet 12-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalja e …

Read More »