LATEST ARTICLES

TI JE I LARGUAR NGA PUNA!

ti-je-i-larguar-nga-puna!

Një i ri amerikan me emrin Vallas Xhonson (Wallace Johnson) u pranua të punojë në një punëtori të madhe me dru dhe në atë punëtori i kaloi vitet më të mira të jetës së tij. Ishte i ri e i fortë dhe e kishte mundësinë të punojë punë të rënda. Kur i arriti të dyzetat, kulmin e fuqisë së tij...

Dita Xhuma Elhamdulilah, Jumma Mubarak ☝️🕋🕌

video

Dita Xhuma Elhamdulilah, Jumma Mubarak ☝️🕋🕌

Kohët dhe shkaqet e pranimit të lutjeve

kohet-dhe-shkaqet-e-pranimit-te-lutjeve

Disa nga kohët dhe shkaqet e pranimit të lutjeve. 1. Ditën e mërkurë mes drekës dhe ikindisë. 2. Pas ezanit. 3. Kur bie shi. 4. Në pjesën e tretë të natës (1 orë para imsakut) 5. Kur je agjërueshëm. 6. Kur je në vështirësi. 7. Kur ngre duart Allahu turpërohet të ti kthejë ato bosh. 8. Ushqimi dhe pija hallall. 9. Përsëritja e lutjes 3 herë. 10. Nisja e...

Si te kesh nje shtepi te qete dhe te rehatshme larg grindjeve bashkeshortore

si-te-kesh-nje-shtepi-te-qete-dhe-te-rehatshme-larg-grindjeve-bashkeshortore

Dua t’ua jap një këshillë, e cila është gjëja më madhështore: bashkëpunimi në ndërtimin e familjes në baza fetare, kështu çdonjëri nga bashkëshortët t’i kushtojnë rëndësi fesë, ta ndihmojë njëri-tjetrin në fe. Në këtë ka rehati të mendjes, qetësim të zemrës, qetësi në shtëpi e nuk ka qetësi më të madhe sesa kjo. Pasha Atë, në dorën e të Cilit është...

Përse e ka zbritur Allahu Kuranin?

perse-e-ka-zbritur-allahu-kuranin?

Pyetja e 1-rë:Përse e ka zbritur Allahu Kuranin? Përgjigjja: Allahu i Madhëruar e zbriti Kuranin që të studiohet dhe të vihen në zbatim porositë që gjenden në të. Allahu i Lartësuarthotë: ﴿اتَّبِعُوا مَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَلَا تَتَّبِعُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِيَاءَ ﴾ ﴾Ndiqeni atë që ju është zbritur prej Zotit tuaj dhe mos i ndiqni në vend të Tij ata qëju...

Urime festa e fitër Bajramit

Allahu na e pranoftë Axherimin të gjithve Muslimanve inshalla. Urime festa e Fiter Bajramit, shpresoj që nga ky muaj i bekuar të kemi dalur fitimtar, e lusim Allahun e madhëruar të na ketë pranuar agjërimin, namazin dhe çdo lutje që e kemi bërë!

Sot dita e fundit e Ramazanit

bajrami-–-rregulla-dhe-dispozita

Bajrami është rit islam, në të paraqiten pamjet e nënshtrimit dhe përuljes ndaj Allahut si dhe shumë nga kuptimet shoqërore dhe shpirtërore. Në arabisht Bajrami quhet ‘Id, që do të thotë se kthehet dhe përsëritet, dhe për çdo vit kthehet i ripërsëritur me gëzim. Po ashtu thuhet se është emërtuar me këtë emër me shpresë që ajo (festa) t’i përsëritet...

Sekreti për lehtësimin e ulcerës në stomak, kura natyrale 70 vjeçare

sekreti-per-lehtesimin-e-ulceres-ne-stomak,-kura-natyrale-70-vjecare

Ulcerat janë plagë të hapura në pjesën e ezofagut, stomakut. Ata janë rrallë vdekjeprurës, por gjithnjë jashtëzakonisht të pakëndshëm dhe shumë të zakonshme. Siç thonë dhe mjekët, kjo gjendje “vret pak, por shqetëson shumë”. 11-14% e të gjithë burrave dhe 8-11% e grave do të zhvillojnë ulçera në një moment në jetën e tyre, por vetëm 1 person në 100,000...

Ushqimet që duhet të hani në mëngjes, në mënyrë që të ndiheni më energjik

ushqimet-qe-duhet-te-hani-ne-mengjes,-ne-menyre-qe-te-ndiheni-me-energjik

Nëse nuk ndiheni në formën tuaj më të mirë në mëngjes, fajin mund ta ketë pikërisht vakti juaj i parë i ditës. Nancy Allen, dietologe, shpjegon se “karbohidratet, qoftë ato të perimeve dhe frutave, apo dhe ato të ëmbëlsirave, biskotave – “shndërrohen” në sheqer në trup, njohur ndryshe si glukoza. Mendojeni glukozën si energji në trup. Pasi konsumoni karbohidrate, pankreasi prodhon...

A lejohet gruaja meja dhanë rrogën burrit ose buri duhet mu kujdes për gruan?

Selam Alejkum e kam një pyetje a lejohet gruaja meja dhanë rrogën burrit çka punon a është e ndaluar rroga ton meja dhanë burrit ose buri duhet mu kujdes për gruan selam alejkum   Përgjigje: Falenderimi i takon Allahut ndersa përshëndetjet qofshin mbi Pejgamberin ,familjen e tij ,shokët e tij dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në ditën e gjyikimit.   Burri...

9 gjera qe nuk e prish agjërimin ?

pritja-e-ramazanit-dhe-rregullat-e-zekatit-–-rregulla-dhe-dobi

Çfarë nuk e prish agjërimin ? 1- Ngrënia dhe pirja nga harresa. 2- Përdorimi i misvakut dhe larja e dhëmbëve me furçë. 3- Shpëlarja e gojës dhe e hundës për abdes dhe larja e trupit. 4- Hixhameja (nxjerrja e gjakut me kupa) dhe dhënia e gjakut për analiza. 5- Ejakulimi në gjumë. 6- Agjërimi nuk prishet nëse agjëruesi provon shijen e gjellës (pa e gëlltitur atë), apo...

A e prish agjërimin larja e dhëmbeve?

Pyetje: Cili është gjykimi që të lahen dhëmbët me pastë dhëmbësh dhe përdorimi i pikave për vesh, hundë dhe sy? Çfarë duhet të bëjë agjëruesi në qoftë se ai ndien shijen e tyre në fyt? Përgjigje: Përdorimi i pastës së dhëmbëve nuk e prish agjërimin. Kjo është e njëjta gjë sikurse larja e dhëmbëve...