Home \ KESHILLA

KESHILLA

Pse kamomili quhet “bima e shenjtë”

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta, madje për një peridhë të gjatë kohe, është konsideruar si bimë e shenjtë. Përbërësit: Vaj esencial ,flavonoide, acid valerianik,kumarinë,taninë. Veprimi: Antiinflamator, antispazmodik, qetësues, parandalon vjelljen.Përdorimi: Caji i luleve përdoret për të qetësuar dhimbjen e barkut , në rastet  …

Read More »

Përfitimet që i kemi nga çokollata e zezë

Kemi disa arsye më shumë për të konsumuar çokollatën e zezë. Ky produkt është shumë i dobishëm për zemrën dhe trurin, gjithashtu ndihmon në kontrollimin e sheqerit në gjak, por përveç këtyre ka edhe benefite të tjera. Çokollata e zezë është e mbushur me anti-oksidant të cilët e ndihmojnë trupin …

Read More »

Po bëheni me fëmijë? Merrini këto këshilla!

Vendosni alarm për çdo dy orë. Alarmi duhet të jetë mjaft i zhurmshëm, aq sa të dëgjojnë krejt fqinjët tuaj, dhe duhet të jetë përsëritës. Lëreni alarmin që zhurmojë për 1 orë dhe vraponi nëpër shtëpi në mënyrë histerike. Gjatë natës, sigurohuni që të bini në gjumë 10 minuta para …

Read More »