Home \ MJEKESIA ISLAME \ Ja si të kuroni sëmundjen e mishrave të dhëmbëve

Ja si të kuroni sëmundjen e mishrave të dhëmbëve

Gingiviti është forma më e butë e sëmundjes periodontale. Gingiviti i patrajtuar mund të përparojë në periodontitis, në të cilin ka shumë gradë. Periodontiti agresiv ndodh me njerëz që kanë sëmundje të mishit të dhëmbëve, por duket se nuk kanë sëmundje të tjera. Periodontiti kronik përfshin inflamacion brenda indeve mbështetëse të dhëmbëve dhe humbjes së kockave. Sëmundja parodontale e nekrotizimit është një infeksion i rëndë në indet gingival, legamentin periodontal dhe kockën.

Në të gjitha rastet e tjera të sëmundjes së mishrave të dhëmbëve, mishrat mund të shërohen brenda një jave, dhe zakonisht brenda pak ditësh.

Kushdo që ka problem me mishrat e dhëmbëve duhet të ndjeki procedurat e mëposhtme për një kohë të pacaktuar:
•Fillo me dietën ushqimore. Hani shëndetshëm ndërsa jeni duke trajtuar mishrat e dhëmbëve, dhe në mënyrë ideale, ju do të mbani mishrat dhe pjesën tjetër të trupit tuaj të shëndetshëm me të ushqyerit mirë. Perimet të freskëta janë pjesa më e rëndësishme e dietës sonë, pastaj janë frutat. Eliminoni ushqime të rafinuara dhe të përpunuara.

•Mos pini duhan, është i tmerrësisht I keq për mishrat e dhëmbëve. Ajo paraqet një përqendrim të madh të radikalëve të lirë dhe të karbonit në gojë që shkakton reaksione kimike, duke i bërë qelizat tona të dëmtuara.

•Përtyp hudhër. Është e hidhur por ia vlen. Konsumoni hudhër rregullisht, dhe hani hudhër me salata të ndryshme.

•Përdor fije dentare sepse ajo heq te gjitha papastertite edhe në rast peridontiti.

Receta e thjeshtë e pastës së dhëmbëve:

Sasi të barabarta të vajit të kokosit dhe sodës së bukës
Shto vaj esencial për shije
Shtoni stevia (nëse dëshironi) të shijoj
Për 6 lugë gjelle vaj deri në 6 lugë sode buke, shtoni 10-15 pika vaj esencial.
Provoni vaj mente, eukalipti, kanelle, karafili, limoni, portokalli, rozmarine ose ndonjë tjetër. Çdo vaj esencial ofron më shumë se shije; secili shton përfitimet e veta.

Burimi : realfarmacy.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.